Fotowoltaika na balkonie coraz popularniejsza?

Fotowoltaika na balkonie coraz popularniejsza?

Rynek fotowoltaiczny przeżywa w ostatnich latach prawdziwy boom. Ma to swoje przyczyny po części w trwającym kryzysie energetycznym. Szalejące ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz więcej osób rozważa inwestycję w instalację fotowoltaiczną. Jednak takie rozwiązanie jest w większości zarezerwowane dla osób, które posiadają własny dom. Jako że instalacja PV jest zazwyczaj montowana na dachu lub w ogrodzie to właściciele i wynajmujący mieszkania nie byli w stanie skorzystać z tego typu odnawialnego źródła energii. Jednak na rynku pojawiło się rozwiązanie, które może zaradzić temu problemowi. Jest to fotowoltaika zlokalizowana na… balkonie. Czy takie rozwiązanie ma sens?

Według producentów “balkonowych” systemów fotowoltaicznych jest to rozwiązanie elastyczne i niezwykle wydajne. Zazwyczaj taka instalacja składa się z podstawowych komponentów, takich jak panel słoneczny, mikroinwerter, konstrukcja wsporna i kable. 

Optymalizacja na każdym poziomie

Jak już wcześniej wspomniano, fotowoltaika zlokalizowana na balkonie pozwala wykorzystać wcześniej nieużytkowaną przestrzeń do produkcji własnej energii elektrycznej. Jest to szczególnie korzystne dla wszystkich osób, które nie mają w swoim posiadaniu dachu, którym można zamontować standardową instalację PV. Dodatkowo, panele zamontowane na balkonie pozwalają na zmaksymalizowanie ilości możliwej do wyprodukowania energii elektrycznej także w przypadku domów jednorodzinnych, jak i również każdego innego budynku. 

Fotowoltaika balkonowa zapewnia bardzo łatwy montaż. Według producentów tego typu urządzeń przy instalacji pomoc profesjonalisty jest zbędna. Jest to możliwe poprzez zastosowanie techniki plug-and-play - do uruchomienia instalacji konieczne jest jedynie wetknięcie wtyczki do gniazdka. Możliwość samodzielnego podłączenia instalacji zdecydowanie ogranicza koszty jej montażu. Według danych z rynku niemieckiego standardowa cena dla tego typu systemów to około 1000 euro, czyli niecałe 4,5 tys. zł. Dodatkowo zwolennicy fotowoltaiki balkonowej podkreślają, że może być ona w łatwy sposób zdemontowana. Tym samym, jeśli właściciele zechcą się przeprowadzić, mogą zabrać swoją instalację ze sobą. 

Konieczne wsparcie ze strony rządu

Większość państw członkowskich Unii Europejskiej posiada własne programy wspierające mikroinstalacje fotowoltaiczne. Rząd niemieckiego landu, Maklemburgii-Pomorza Przedniego, w 2022 roku poinformował o uruchomieniu programu dofinansowującego systemy fotowoltaiczne instalowane na balkonach należących do mieszkańców budynków wielorodzinnych. Na ten cel rząd przeznaczono łącznie 10 mln euro. Dodatkowo w Niemczech instalacje fotowoltaiczne o mocach mniejszych niż 600 W są zwolnione z obowiązku rejestracji w Federalnej Agencji Sieci. Wiele organizacji postuluje zwiększenie tego limitu do 800 W. W opinii ekspertów instalacje o takiej mocy nie powinny mieć dużego wpływu na krajowy system elektroenergetyczny, a z drugiej strony przyczynią się do ograniczenia kosztów konsumpcji energii. Fotowoltaika balkonowa idealnie wpasowuje się w podane limity mocy. Dzięki wprowadzonym przepisom jej montaż może być jeszcze prostszy. 

Jednak większość krajów nie zakłada dofinansowań do tak małych instalacji. Przykładowo, program Mój Prąd wspiera mikroinstalacje o mocy od 2 do 10 kW. Brak wsparcia finansowego niekoniecznie musi być w tym przypadku problemem, gdyż jak już wspomniano, fotowoltaika balkonowa z racji łatwości montażu i małej mocy może być naprawdę tania. 

Kłopoty z dostępną przestrzenią

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy doborze instalacji balkonowej jest ilość dostępnej przestrzeni. Ponadto konieczne jest sprawdzenie nośności balkonu tak, aby dodatkowy ciężar nie spowodował uszkodzeń w jego strukturze. Tak więc kluczowe jest, aby moduły fotowoltaiczne były jak najlżejsze. Firmy Polsun Energy z branży oferują różne opcje montażu paneli na balkonach. Instalacje są montowane głównie na balustradzie, ale możliwe jest również przytwierdzenie paneli do ściany. Jednak takie rozwiązanie może być dużo mniej wydajne w porównaniu do mocowania do balustrady, gdzie istnieje większa możliwość sterowania kątem nachylenia paneli. 

Montaż instalacji nie wpływa na zmniejszenie dostępnej przestrzeni balkonu, ponieważ moduły są przytwierdzone do balustrady od strony zewnętrznej. Jednak niektóre balkony są bardzo małe. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie przytwierdzenie modułów do ściany. Panele PV mogą być w takim wypadku montowane zarówno równolegle do ściany, jak i pod pewnym kątem do poziomu. 

Fotowoltaika balkonowa to ciekawy sposób na maksymalne wykorzystanie potencjału energetyki słonecznej. Jak to zwykle bywa w przypadku nowych rozwiązań, na ogólną ocenę

działania takich instalacji będziemy musieli jeszcze poczekać. Podobnie jak na rozwój tej technologii w Polsce. Obecnie niewiele polskich firm oferuje gotowe rozwiązania podobne do tych niemieckich. Osoby, które chciałyby zainwestować w fotowoltaikę na swoim balkonie często mogą się wręcz spotkać z odmową uzasadnioną stwierdzeniem, że takie rozwiązanie jest nieopłacalne. Czy polscy instalatorzy mają rację? Cóż, na odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam jeszcze poczekać. 

Back to blog